Sayfalar

Mikhail Kalaşnikov – Михаил Тимофеевич Калашников

Bugün yaşayan en ünlü Ruslardan biri ile ilgili yazıyorum: Mikhail Kalaşnikov. Dünyanın en ölümcül silahlarından birini o icat etti.: AK-47 (Автомат Калашникова -47) Adını en çok duyduğumuz Rus belki de odur.

Mikhail Kalaşnikov, yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1919’da Altay bölgesinde doğdu. Çok iyi bir eğitim alamamasına rağmen çok genç yaşlardan itibaren mekaniğe ilgi gösterdi. 1930 yılında ailesi kulak olarak belirlendi ve Sibirya’ya gönderildi. Mikhail Kalaşnikov, 19 yaşında Kızıl Ordu’da görev yapmaya başladı. Tank sürücüsü olarak görevlendirildi. Bu görevdeyken, orduda ilk önemli buluşunu yaparak, tanktan atılan mühimmatı sayan bir cihaz geliştirdi. Bu sayede elde kalan cephanenin miktarı doğru olarak belirlenebiliyordu. 1941’de yaralandı ve hastanede 6 ay geçirdi. Bu sırada, ilk kez hafif makinalı bir silah tasarımı ile ilgili düşünmeye ve çalışmaya başladı. Bu sırada Sovyet ordusu Almanların sahip olduğuna benzer makinalı tüfeklerden yoksundu. İlk tasarımları reddedilmiş olsa da, yeteneği anlaşıldı ve silah tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Birkaç farklı tasarımdan sonra 1947’de AK-47 silahını geliştirdi. Meşhur Kalaşnikof. Ondan sonra da bu silah üzerinde çalışmaya devam etti. 1971 yılında teknik bilimlerde doktora derecesi aldı. Farklı Rus ve diğer ülkelerde akademisyen olarak görev yaptı. Şu anda emekli. Çocukları ve torunlarıyla birlikte sakin bir hayat yaşıyor. Milyonlarca insanın ölümünden sorumlu bir silahın tasarımcısı olmakla ilgili de bu silahları ana yurdunu korumak için yaptığını, bu kadar yaygınlaşıp, siviller dahil pek çok insanın ölmesine neden olmasıyla ilgili olarak da, bu durumun sorumlusunun politika olduğunu söylüyor.

Bunca sivil insanın ölümüne neden olan bir silah olmasına karşın, bir mühendis olarak, bu silahın tasarımına duyduğum hayranlığı gizleyemem. Çok basit bir tasarım. Kullanılması kolay. Üretilmesi kolay. Hiç bir kalifikasyonu olmayan işçiler tarafından üretilebiliyor. Çok kısa sürelerde temizliği ve bakımı yapılabiliyor. Zaten bu yüzden düzenli ordu olmayan savaşçı gruplar arasında bu kadar yayılabilmiş. Havalı hiçbir yanı yok, ama işlevini mükemmel olarak yerine getiriyor. Mikhail Kalaşnikov, gerçekten büyük bir tasarım ustası.

Bağlantılar:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Kalashnikov

2. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2,_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB_%D0%A2%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%84%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

3. http://www.gizmag.com/kalashnikov-ak-47/12306/

4. http://www.guardian.co.uk/world/2003/oct/10/russia.nickpatonwalsh

5. http://news.bbc.co.uk/2/hi/5116772.stm?ls

Yayın Tarihi: 25.Mart.2011, Cuma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.